Legfrissebb bejegyzések

A Web a Lét?

7 November, 2024 by Mentor IT Lovag

Civil Vezetők Klubja -  Miért fontos a...

"MI" és a technika

31 October, 2024 by Mentor IT Lovag

  Civil Vezetők Klubja 2024. 10. 29....

A Jr. IT Lovagok bemutatkoznak
A Jr. IT Lovagok bemutatkoznak

25 June, 2024 by Mentor IT Lovag

 

További bejegyzések →

HTML block #1

You can change this block in admin panel. Remember, if you change template, this block will be lost. We advise you to clone this block.

Ne lorem percipit efficiantur mei, ius ut simul vidisse. An vel probatus explicari appellantur. Has et comprehensam interpretaris, quo no inimicus maluisset temporibus. Ea mea quod.

Eseménynaptárunk:

Lejárt / Zárt Esemény
Teljes eseménylista erre a napra

Végre nem floppy lemezzel irányítják a nukleáris arzenált

Posted on 28 October, 2019 by Mentor IT Lovag

Az amerikai légierő csöndben kicserélte kőkorszaki adathordozóját, és a 8 hüvelykes floppy lemez helyett SSD tárolóra térnek át. A régi rendszer azonban úgy tűnik marad, mert az IP cím nélküli számítógépbe a hackerek nem tudnak bejutni.

Egy lépéssel közelebb került a modernhez az amerikai légierő 1968-ban kiépített informatikai rendszere, amely az ország nukleáris fegyvereinek egy részét menedzseli. A változás idén júniusban történt, és a hatóságok nem verték nagy dobra: az adatmentéshez használt régi 8 hüvelykes, hajlékony mágneses lemezeket biztonságosabb SSD meghajtókra cserélték.

Az ország nukleáris rakétáit menedzselő rendszer a US Strategic Automated Command and Control System (SACCS) nevet viseli. Ezen a rendszeren keresztül érkeznek a nukleáris fegyverekre vonatkozó utasítások, a szakemberek ennek segítségével kommunikálnak. A rendszer alapja egy IBM Series/1 mainframe, ehhez használták a 8 hüvelykes adathordozót.

floppy-disks-nuclear

A sajtóban megjelent értesülések szerint csak az adathordozót cserélték ki, a régi rendszer maradt változatlanul.

A rendszer fenntartásával megbízott csapat vezetője, Jason Rossi alezredes szerint a légierő szereti a régi informatikai eszközöket, mert ez garantálja azok biztonságát. Egy olyan számítógépbe nem lehet távolról betörni, amely egyáltalán nincs a hálózatra kötve.

A rendszer működtetéséhez azonban egyre kevesebben értenek, így a szokástól eltérően a légierő nem saját maga képezi ki a szakértőket, hanem külsős segítséget kérnek. A beszámolók szerint a meglévő IT rendszer javítása nem egyszerű, a szervizelő szakemberek nem alkatrészeket cserélnek, hanem forrasztanak.

A légierő elavult rendszerére a CBS 60 Minutes című műsora hívta fel a figyelmet, még 2014-ben, mikor egy riportfilmet készítettek a régi informatikai rendszerekkel körbebástyázott nukleáris rendszerekről. Akkor azt ígérték, hogy három éven belül, 2017-ig módosítanak a rendszeren, végül öt évvel később nyúltak hozzá.

Nemcsak a légierő IT rendszere ragadt a múltba, tavaly a rakétavédelemért felelős kormányzati ügynökségnél (Missile Defense Agency) találtak súlyos biztonsági hibákat: az ügynökségnél nem használtak antivírus megoldást, az érzékeny adatokat nem titkosították, nem használtak többfaktoros azonosítást és nem frissítették a szoftvereket. Emellett 28 (!) éve javított sérülékenységeket is felfedeztek. Nem túl megnyugató.

Forrás: ZDNet
Kép forrása: Independent

A CBS 60 Minutes dokumentumfilmje

Ha bővebben is érdekel a témakör, akkor érdemes megnézned a CBS riportfilmjét:

No tags added.